• Szkolny Konkurs Czytelniczy ze znajomości książki Małgorzaty Musierowicz „Kwiat kalafiora”

   • Po raz trzeci odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy ze znajomości książki Małgorzaty Musierowicz. W tym roku uczniowie klas V -VIII mieli okazję sprawdzić swoje  umiejętności zapamiętywania i rozumienia tekstu  kolejnej części „Jeżycjady” -  „Kwiatu kalafiora”. Okazało się , że rywalizacja była bardzo wyrównana. Uczestnicy świetnie się  przygotowali  i  45 pytań testu ze znajomości treści  książki nie stanowiło dla nich żadnego problemu. Dwie osoby zdobyły tę samą ilość punktów, dlatego przyznano dwa I miejsca.Gratulujemy zwycięzcom oraz  wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałej rywalizacji! Z ogromną przyjemnością prezentujemy zwycięzców:
     
    I miejsce –  Łucja Piątkowska z klasy 6b
    I miejsce –  Paulina Miśkiewicz  z klasy 6b
    II miejsce – Aleksander Słowik z klasy 5b
    III  miejsce – Magdalena Kuropatwa  z klasy 6a

    Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu!

  • Finał konkursu w ramach kampanii  „Gramy w kolory” SEGREGUJ

  • Finał konkursu w ramach kampanii  „Gramy w kolory” SEGREAGUJ, na zbiórkę makulatury w klasach 1-8  pod  nazwą „Zrób kolorowy prezent naturze”

   W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste podsumowanie akcji z udziałem Prezydenta miasta Tychy Macieja Gramatyki.  Rozdano nagrody w konkursie zbiórki makulatury w tyskich szkołach.
   W naszej szkole akcja trwała od 15.01.2024r. do  08.03.2024r. 
   Zacięta rywalizacja toczyła się pomiędzy klasami 3a, 5a, 2a i 2b. Ostatecznie, dzięki ogromnej  mobilizacji zwyciężyła klasa 3a, która zebrała przeszło tonę makulatury. Została doceniona przez komisję konkursową i nagrodzona voucherami do multikina. Jako szkoła otrzymaliśmy upominki: zestawy gier o tematyce ekologicznej, zestawy klocków lego, które będą dostępne w bibliotece dla wszystkich klas. 
   Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom  oraz wszystkim osobom, które  zaangażowały się w zbiórkę  makulatury. Dzięki Wam udało nam się zebrać 2 223 kg.
   Gratulujemy klasie 3a fantastycznego wyniku i zajętego miejsca w bardzo trudnej rywalizacji z innymi szkołami.

  • Konkurs czytelniczy dla młodzieży "Sekrety Hobbitów"

  • W Międzynarodowym Dniu Czytania Tolkiena odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Sekrety Hobbitów”, organizowany przez Mediatekę oraz Bibliotekę Technikum nr 2 w Tychach.

   Wśród uczestników znalazła się drużyna z naszej szkoły. Dwóch śmiałków z klasy 7c: Mikołaj Kaszuba i Szymon Nalepa postanowiło spróbować swoich sił i zmierzyć się z ogromem wiedzy na temat „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena oraz dziewięcioma drużynami ze szkół podstawowych i średnich. Uczestników wspierał potężny mag Gandalf wraz z Akademią Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki & Powrót Bractwa Śródziemia. Mimo, że zwyciężyli licealiści, a nasza drużyna znalazła się poza podium, to dzielnie walczyli i pięknie się zaprezentowali. Naszej drużynie gratulujemy wiedzy i odwagi! Mamy nadzieję, że chłopaki zdecydują się na udział w kolejnej edycji tego konkursu!

  • Dzień głośnego czytania

  • Od paru lat uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się do akcji Ogólnopolskiego  Dnia  Głośnego Czytania, obchodzonego  w dniu urodzin znanej  pisarki, autorki książek dla dzieci i młodzieży Janiny  Porazińskiej. Fragmenty książek czytanych przez nauczycieli oraz samych uczniów dotyczyły wartości uniwersalnych tj. szacunek, przyjaźń, życzliwość, wzajemne pomaganie. Po wysłuchaniu przeczytanych fragmentów uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne, natomiast uczniowie  klas starszych rozmawiali na temat znaczenia wartości w życiu każdego człowieka. 

  • Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej

  • Z wielką radością informujemy, że w lutym powiększyło się grono czytelników naszej szkolnej biblioteki. 49 uczniów klas 1a, 1b, 1c zostało zapisanych do biblioteki. W czasie spotkania poznali oni pomieszczenia biblioteki, nauczyli się jak wypożyczyć książkę, dowiedzieli się, jak się tu zachować i dlaczego należy szanować książki.  Najwięcej przyjemności sprawiło naszym nowym czytelnikom samodzielne wybieranie książek. 
   W prezencie otrzymali książki z programu „ Mała książka , wielki człowiek”, przygotowane przez Instytut Książki.
   Mam nadzieję, że czytanie sprawi Wam dużo przyjemności i często będziecie odwiedzać szkolną bibliotekę!

    

  • Podsumowanie czytelnictwa za I półrocze roku szkolnego 2023/2024

  • Czytelnictwo za I półrocze w liczbach (do 22 grudnia 2023r.):

   • ilość czytelników – 440,
   • bibliotekę odwiedziło 1 570 osób,
   • wypożyczono ogółem 1 594  książek i 3291 egzemplarzy podręczników.

   Gratuluję klasom, które przeczytały najwięcej książek:

   • W klasach I - III SP to: IIb, IIIa, IIIc 
   • W klasach IV – VIII to:  IVc,  IVb , IVa 

   Mistrzowie czytania:

   • I miejsce: Lena 2c 
   • II miejsce: Alicja 2b 
   • III miejsce: Kacper 2b 

   A „Molik Książkowy” dobrze czuje się w klasie 2 b, która od września przoduje 
   w czytelnictwie, także  w styczniu uczniowie tej klasy  przeczytali najwięcej książek!

   • Zbiórka makulatury

   • Zachęcamy do wzięcia udziału w kampanii organizowanej przez Urząd Miasta Tychy „Gramy w kolory” SEGREAGUJ – pod  nazwą „Zrób kolorowy prezent naturze”.

    Zbiórka makulatury obejmuje klasy 1-8 w szkołach podstawowych w Tychach.

    Zbiórka makulatury rozpocznie się w naszej szkole 15.01.2024r. Będzie trwała do 08.03.2024r.

    1.Jako makulaturę rozumie się: niezabrudzony tłuszczem, resztkami jedzenia papier, opakowania papierowe i kartonowe, torby papierowe, gazety, niefoliowane kolorowe czasopisma, książki, zeszyty, zapisane lub zadrukowane kartki, etc.

    2.Makulatura powinna być powiązana w paczki(najlepiej do 3kg), związana sznurkiem oraz opisana karteczką dotyczącą wagi makulatury, imieniem, nazwiskiem i klasą, do której uczęszcza uczeń.

    3.Opisaną i zważoną  makulaturę  należy pozostawić przy wejściu do szkoły u pań woźnych.

    4.Przedmiotem konkursu jest zbiórka jak największej ilości makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia publicznej szkoły podstawowej na terenie Miasta Tychy. Konkurs skierowany jest także do uczniów klas w wymienionych placówkach, w tym wypadku komisja bierze pod uwagę ilość makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia klasy w  publicznych szkołach podstawowych na terenie Tychów.   

    a) Kolejno 3 najaktywniejsze klasy, wśród klas 1-8, zostaną nagrodzone nagrodami w postaci voucherów dla klasy i opiekunów do MULTIKINA w Tychach w Galerii Gemini w Tychach o wartości do 25 zł brutto/osoba na dowolny seans filmowy.     

    b) Kolejno 3 najaktywniejsze szkoły, zostaną nagrodzone nagrodami rzeczowymi o wartości odpowiednio: pięć tysięcy, trzy tysiące, dwa tysiące, za zajęcie I, II, III miejsca w Tychach, w postaci książek, sprzętu sportowego, sprzętu stanowiącego wyposażenie wskazanej pracowni w szkole. Nagrody te zostaną zakupione przez Organizatora i przekazane laureatom po wcześniejszych ustaleniach z Dyrekcją zwycięskich szkół.

    c) Pozostałe najaktywniejsze szkoły, które wezmą czynny udział w konkursie – zostaną nagrodzone nagrodami rzeczowymi w postaci: zestawów klocków  Lego® Classic i zestawów gier edukacyjnych o tematyce ekologicznej

  • Narodowe Czytanie 2023

  • W czwartek zakończyliśmy tegoroczne Narodowe Czytanie książki
   „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W tym roku to już 12-sta edycja tego projektu. Uczniowie klas V –VIII wysłuchali fragmentów książki oraz poznali sylwetkę autorki. Dziękujemy uczennicom klasy 6b i 6a, które włączyły się w przygotowanie projektu. Do zobaczenia w kolejnej edycji.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach
    • 796 987 121
    • Czarnieckiego 22
     43-100 Tychy
     Poland
   • Logowanie