• Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta!​​​​​​​

     • Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21.11 to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

      Świetliczaki z okazji tego święta wykonywały ozdobne karty z pozdrowieniami dla bliskich, przyjaciół i wybranych przez siebie osób. Zamieściły w nich miłe słowa, wiele serdeczności i wesołych minek. Z pomocą wychowawców wykonały także drobne upominki, które zostały wręczone Dyrekcji i pracownikom szkoły. Pozostaje mieć nadzieję, że życzliwość i dobro będą gościć w naszej świetlicy znacznie dłużej, niż te kilka dni minionego tygodnia.

      Pozdrawiajmy się, róbmy dobre uczynki i pozytywnie zakręcajmy się tak, jak to robią świetliki w innych krajach. Dzień Pluszowego Misia - 25.11 - był równie aktywnie obchodzony w świetlicy. Wspominaliśmy towarzyszy z dzieciństwa, którzy nam służyli. Dzieci wykonywały misie różnymi technikami, m. in. z rolek po papierze toaletowym, z wacików kosmetycznych oraz z plasteliny. Chętne dzieci zajmowały się również kodowaniem obrazków o tematyce jesiennej, a także uczestniczyły w ciekawych zajęciach ruchowych: przechodzenie przez tunel, chodzenie po półkulach sensorycznych, zabawie z liną i balonem, grze w koszykówkę. Ćwiczyliśmy także motorykę małą wzabawach z ciastoliną – świetliczaki wałkowały masę solną, ugniatały,wykrawały, lepiły z niej rozmaitości itp.

     • Przyjaciele dzielą się swoim dobrem

     • U naszych przedszkolaków wiele się dzieje, zobaczcie sami .W minionym tygodniu rozmawialiśmy o Prawach i obowiązkach dzieci. Obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Warto wierzyć, że w każdym drzemią niewyczerpane pokłady dobra i bezinteresowna życzliwość. W tym szczególnym dniu - Dniu Życzliwości, Przyjaciele dzielili się swoim dobrem i zarażali uśmiechem swoje bliskie otoczenie

     • Powiatowy Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją i muzyką"

     • 23 listopada w SP nr 19 w Tychach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją i muzyką". W tym roku było mnóstwo chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich w wierszach Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, które popisały się pięknym warsztatem słowa i zostały dostrzeżone przez Jury.

      Paulina Miśkiewicz (klasa 6b) zdobyła II miejsce, Julia Janas (6c) III miejsce, a Nina Likos (6a) IV miejsce. Podczas przerwy konkursowej czekała niespodzianka: koncert uczniów ze szkoły muzycznej w Tychach, oraz przepyszny poczęstunek! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!

     • Kolejne sukcesy Mariki!

     • Uczennica klasy 8a Marika Noszczyk jest bardzo utytułowaną zawodniczką i z każdych zawodów, w których startuje przywozi medale i dyplomy. Tym razem na Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych  (17-19.11.2023 w Szczecinie) zdobyła brązowy medal w sztafecie mieszanej 4 x 100m stylem zmiennym oraz zajęła pierwsze miejsca we wszystkich pięciu konkurencjach w swojej klasie startowej!

      Marika otrzymała również stypendium "Tyskie Orły" za znaczące osiągnięcia sportowe.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Liga Robotów

     • W dniu 21.11.23r. drużyna w skladzie: Aleksander Słowik, Piotr Zwierzchowski, Ignacy Jaworski, Dawid Talar oraz Filip Rompała brała udział w regionalnym turnieju z programowania i robotyki. 
      Dwa tygodnie przed zawodami wybrani uczniowie musieli zbudować i zaprogramować robota z wykorzystaniem klocków LEGO Spike Robot ten musiał transportować klocki do magazynu na specjalnej macie.

      W dniu zawodów do wykonania były następujące zadania: 

      1) PROGRAMOWANIE – uczniowie dostawali robota skonstruowanego przez organizatorów, którego musieli zaprogramować do zadania, które wylosowali.
      Drużyna zajęła II miejsce

      2) WYŚCIG – podczas tego zadania uczestnicy musieli zbudować taki pojazd, który musi pokonać najdłuższą drogę. 
      Drużyna zajęła I miejsce 

      3) PRZEJAZD TURNIEJOWY – to była konkurencja z wykorzystaniem zbudowanych i zaprogramowanych wcześniej robotów

      Dzięki udziałowi w zawodach nasza szkoła otrzymała cały zestaw klocków LEGO Spike.

      Podczas trwania całego wydarzenia uczestnicy w przerwie między zadaniami mogli skorzystać z konsoli grając w gry, zobaczyć jak działają gogle VR, zaprojektować coś na drukarce 3D w ramach mobilnych laboratoriów przyszłości, a przede wszystkim dobrze się bawić i integrować z i innymi uczestnikami.
      Dziękujemy Stowarzyszeniu „Piątka dzieciom” za opłacenie transportu naszej Drużyny na turniej.❤️

      #LigaRobotów
      #LaboratoriaPrzyszłości

     • Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”

     • Podczas tegorocznej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w naszej szkole podjęliśmy następujące działania:

      1. Uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcami przygotowali gazetkę tematyczną poświęconą kampanii.

      2. W klasie czwartej zostały przeprowadzone przez pedagoga szkolnego zajęcia warsztatowe
      z profilaktyki przemocy „Bądź kumplem – nie dokuczaj”, które miały na celuprzybliżenie problemu dokuczania, kształtowanie postaw empatycznych oraz poznanie sposobów na radzenie sobie z dokuczaniem.

      3. W klasach piątych zostały zrealizowane zajęcia warsztatowe „Budujemy mosty” – komunikacja rówieśnicza. Zajęcia przeprowadziła pani pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach.

      4. „Ten obcy” –spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej (klasy 1-3).

      5. Przez cały okres kampanii budowaliśmy „dom” – miejsce, które kojarzy się z miłością
      i pczuciem bezpieczeństwa (każda klasa przygotowała „cegiełkę” z pozytywnym przesłaniem skierowanym do innych osób.

      6. Challenge – wyzwanie – uczniowie poszczególnych klas wspólnie wypracowali 7 wyzwań, które miały być realizowane przez wszystkich uczniów danej klasy np. mówimy wszystkim „Dzień dobry”, „nie przeszkadzamy nauczycielom w prowadzeniu lekcji”, „Podnosimy rękę
      i czekamy na swoją kolej chcąc udzielić odpowiedzi”, „Nie spóźniamy się na zajęcia”.

      7. Pani psycholog przeprowadziła w klasach 6 zajęcia warsztatowe „Świat widziany wieloma oczami, czyli od empatii do tolerancji”.

      8. W oparciu o bajkę – „Jak król Sabmulo zaczął szanować trzcinę” wychowawcy klas 1-3 przeprowadzili zajęcia, których celem było uwrażliwienie uczniów na konieczność przeciwstawiania się krzywdzie i dostrzeżenie przez nich możliwości uzyskania od innych pomocy w sytuacjach trudnych.

      9. Chętni uczniowie razem z rodzicami przystąpili do udzialu w konkursie plastycznym „Stop przemocy”.

      10. W klasach 2-3 psycholog szkolny przeprowadził zajęcia w obszarze edukacji emocjonalnej.

     • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

     • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w szkolym konkursie plastycznym "Tolerancja". Przedstawiamy piękne prace uczestników. Wyniki zostaną ogłoszone 1 grudnia 2023 r., na apelu z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

     • XIII Światowy Konkurs Tabliczki Mnożenia

     • W dniu 17.11. 2023 r. klasa 3a i 3 c wzięły udział w XIII Światowym Konkursie Tabliczki Mnożenia. Uczniowie wykazali się świetną znajomością  mnożenia i dzielenia. W ciągu minuty rozwiązali bezbłędnie egzamin online na Międzynarodowej Platformie. W klasie zorganizowane zostały zabawy sprawdzające tabliczkową wiedzę.

      Wiele emocji wywołały egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie-egzaminatorzy przepytywali swoich starszych kolegów i nauczycieli i dyrekcję szkoły z tabliczkowej wiedzy. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.  Była to wesoła i edukacyjna zabawa w szkole.

      Galeria>>>

     • Zbiórka charytatywna na schronisko w Tychach

     • W naszej szkole właśnie zakończyła się kolejna zbiórka karmy i artykułów dla zwierząt ze schroniska w Tychach. Przez kilka tygodni udało nam się zebrać 42,5 kg karmy dla psów, 67,2 kg karmy dla kotów oraz mnóstwo innych dodatków, które na pewno przydadzą się zwierzętom, w tym między innymi 129 kocyków i ręczników, które zostaną wykorzystane na legowiska, ponadto smycze, żwirek, zabawki i smaczki. Zbiórka pokazała, że nie jest nam obojętny los porzuconych zwierząt. W trakcie trwania akcji odwiedziła nas dwukrotnie Pani Kasia z Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach. W październiku spotkała się z uczniami klas 4-8, a w listopadzie z uczniami klas 1-3. Opowiedziała o wielu ważnych sprawach. Między innymi dowiedzieliśmy się jak należy traktować zwierzęta, których nie znamy. Ponadto Pani Kasia przybliżyła nam sylwetki mieszkańców schroniska. Dzieci były bardzo zainteresowane rozmową, która wzbudzała w nich mnóstwo pozytywnych emocji. Zadawały wiele pytań, a niektóre z nich podzieliły się również informacją, że rodzicom udało się adoptować zwierzęta właśnie ze schroniska.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie w akcję charytatywną, za wszelkie przekazane dary, za wielkie serce i chęć niesienia pomocy potrzebującym zwierzętom.

     • Święto Niepodległości w świetlicy

     • Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada. Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. Aby przybliżyć to święto naszym świetliczakom, prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi- flagą, godłem, hymnem. Przygotowały one różnymi technikami prace plastyczne. Chętne dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych sprzyjających koordynacji - ćwiczących równowagę ciała oraz celność- z wykorzystaniem równoważni, laski gimnastycznej, woreczków gimnastycznych, liny itp.

       

     • Dzień postaci z bajek

     • W minionym tygodniu świetliczaki zajmowały się tematyką ulubionych postaci z bajek – wyklejały je kolorową masą plastyczną na płytach, a następnie ozdabiały, malowały farbami na dużych kartonach. Powstały również małe obrazki w drewnianych ramkach. Chętne dzieci ulepiły z ciastoliny ciekawe figurki ze świata bajek. Świetlica była nad wyraz wesoła i kolorowa. Dzieci przebrały się w stroje ulubionych bohaterów bajek, którzy nie tylko bawią, ale również uczą i przekazują ważne prawdy życiowe. Chętni grali oraz bawili się na świeżym powietrzu korzystając z uroków jesieni i pięknej pogody.

     • #10 sekund by zareagować!

     • W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączy się do międzynarodowej Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży, której celem jest budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy. Symbolem akcji trwającej od 1 do 19 listopada jest pomarańczowa wstążka – znak sprzeciwu wobec działań krzywdzących dzieci i młodzież. Hasłem przewodnim edycji 2023 jest #10sekund. Tegoroczna kampania ma przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak reagować na przemoc i co może zrobić każdy z nas w ciągu 10 sekund, żeby ją powstrzymać. Podczas podejmowanych działań będziemy mówić o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności oraz o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i osiągnięcia dobrostanu psychicznego.

     • Wycieczka do Krakowa

     • Wycieczka do Krakowa klasy 7c  w pełni była udana pod każdym względem. Usłyszeliśmy mnóstwo ciekawych informacji na temat zwiedzanych obiektów. Odwiedziliśmy Kraków Kazimierz, dzielnicę żydowską oraz Wawel i Stare Miasto. Był czas na zakup pysznych zapiekanek oraz pamiątek na rynku Krakowa.Słońce dodało nam radości podczas długiego spaceru, a w pełni kulturalne zachowanie młodzieży ucieszyło wychowawców. Jest szansa na kolejne wojaże. 🤗

     • Dzień Kundelka

     • Dzień Kundelka w naszym przedszkolu to dzień, w którym Przyjaciele poruszali ważne tematy dotyczące opieki, odpowiedzialności i szacunku do wszystkich czworonożnych przyjaciół człowieka. Wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające obrazy psiaków i zaśpiewaliśmy kilka piosenek o psach-nawet tych z dzieciństwa naszych pań i rodziców. Dzieci wraz z rodzicami włączyły się w zbiórkę darów dla podopiecznych ze schroniska .Dziękujemy za okazane

     • Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy

     • W ramach tematu tygodnia – Dzień Edukacji Narodowej – w świetlicy szkolnej przez cały czas uczniowie brali udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, w trakcie których uczyli się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Z tej okazji świetliczaki wraz z wychowawcami przygotowały drobne upominki dla dyrekcji szkoły oraz nauczycieli. Podczas zajęć powstały laurki dla nauczycieli oraz ich portrety. Zostały złożone im życzenia.

      Dzieci zajmowały się także tematyką jesienną. Wykonane zostały jeżyki z ziemniaków, uszyte grzybki, pomalowane farbami jesienne duże liście, wyklejane grochem oraz fasolą żołędzie i wiele innych. Nie zabrakło też aktywności fizycznej zarówno na świeżym powietrzu, jak i w sali świetlicowej (gra w koszykówkę, gra zręcznościowa- rzucanie pierścieniami do celu, zabawy z balonem oraz liną).

     • Apel z okazji DEN

     • Uczniowie klasy 1c, 2a, 3b przygotowali apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa 2a wprowadziła nas w jesienny nastrój piosenką i tańcem z szarfami. Natomiast uczniowie 1c i 3b przedstawili piosenkę i wierszyki związane z Dniem Nauczyciela. Wszyscy zakończyli występ wspólnym utworem muzycznym z życzeniami dla wszystkich nauczycieli.

       

      We wtorek odbyła się akademia dla klas starszych z okazji Dnia Edukacji Narodowej w wykonaniu klasy 6B.

      Była to okazja do wspólnej zabawy, śpiewu, tańca i zobaczenia sytuacji szkolnych w krzywym zwierciadle. Akademia była okazją do podziękowania nauczycielom za ich codzienny trud i poświęcenie. Uczniowie docenili ich pracę i wyrazili swoją wdzięczność za przekazywaną wiedzę i kształtowanie charakterów.

       

      https://tiny.pl/cjrvm 

     • Liga Robotów

     • Ruszyły przygotowania do Ogólnopolskiego Projektu Liga Robotów, do którego została zakwalifikowana drużyna z naszej szkoły. To będzie niezapomniana przygoda, która pozytywnie wpłynie na rozwój całej drużyny.

      Na zajęciach z robotyki/programowania zespół starał się maksymalnie wykorzystać możliwości HUB-a z zestawu LEGO SPIKE PRIME.

      Nasza drużyna dołączyła do grona 20 szkół Województwa śląskiego oraz 320 szkół podstawowych z całej Polski. 7 listopada 2023 odbędą się Zawody Regionalne w Mysłowicach, na których mamy zamiar godnie reprezentować naszą szkołę.

      Wkrótce zostanie określona MISJA, którą nasz zespół będzie przygotowywał.

     • Dzień Głośnego Czytania

     • Od paru lat uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się do akcji Ogólnopolskiego  Dnia  Głośnego Czytania, obchodzonego  w dniu urodzin znanej  pisarki, autorki książek dla dzieci i młodzieży Janiny  Porazińskiej. Fragmenty książek czytanych przez nauczycieli oraz samych uczniów dotyczyły wartości uniwersalnych tj. szacunek, przyjaźń, życzliwość, wzajemne pomaganie. Po wysłuchaniu przeczytanych fragmentów uczniowie klas młodszych wykonali prace plastyczne, natomiast uczniowie  klas starszych rozmawiali na temat znaczenia wartości w życiu każdego człowieka.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach
    • 796 987 121
    • Czarnieckiego 22
     43-100 Tychy
     Poland
   • Logowanie