• Zasady ekranowe

     • W lutym towarzyszą nam rozważania o nowych technologiach oraz bezpieczeństwie w sieci. 6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, 27 lutego w naszej szkole obchodzimy Dzień Nowych Technologii i Cyberbiezpieczeństwa. W związku z tym przypominamy o zasadach ekranowych.

     • Walentynki na świetlicy

     • Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego, które obchodziliśmy również w świetlicy. Ten szczególny dzień, to nie tylko idealna okazja do wyrażania swoich uczuć, ale i do obdarowywania swoich bliskich drobnymi upominkami, czy też wykonanymi własnoręcznie walentynkami. W minionym tygodniu dzieci wykonywały serduszkowe prace, które mogły wręczyć wybranym przez siebie osobom. Serca wykonane zostały z papieru, z ciastoliny, a także z koralików. Dzieci wykonywały także walentynkowe kartki."WALENTYNKI! Ach Walentynki,To najgorętszy jest w roku dzień! Choć jest zimno, to jak kominki, w krąg żarzą się tysiące serc."

     • Babcia i Dziadek

     • ❤„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”❤

      Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego oddziału gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.

      Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.

      Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie 😘😘😘

     • Dzień Babci i Dziadka w świetlicy

     • W minionym tygodniu z okazji Dnia Babci i Dziadka świetliczaki wykonywały laurki i malowały kwiaty na drewnianych obrazkach.
      Ponadto - z uwagi na zbliżające się ferie - przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, lodzie oraz podczas uprawiania sportów zimowych.
      Z okazji ferii zimowych życzymy Wam, drodzy uczniowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.

       

     • Poszukiwacze Kodu! 

     • Nasza szkoła wspiera 14. edycję akcji Koduj z Gigantami - Poszukiwacze Kodu! 

      Co to za akcja?

      ● darmowe warsztaty z programowania
      ● stacjonarnie w Tychach przy ul. Bema 2
      ● termin: 11 i 18 lutego 2024, godz. 9.00-18.00
      ● do wyboru Minecraft, Scratch, C++, Python i inne języki programowania
      ● małe grupy, zaangażowani trenerzy z doświadczeniem
      ● kilka grup wiekowych

      Uczniowie zapisywać się mogą pod adresem https://info.kodujzgigantami.pl/szkoly

      Akcji organizowanej przez szkołę Giganci Programowania patronuje @Ministerstwo EdukacjiNarodowej, @Centrum GovTech, @Ośrodek Rozwoju Edukacji i @NASK oraz kuratoriaoświaty i Prezydenta miasta Tychy, a ogólnopolskim patronatem medialnym akcję wspierają@Radio Nowy Świat, @Komputer Świat i @Android.com.pl.

     • Karnawał w świetlicy

     • Karnawał to czas zimowych zabaw, maskarad i balów. W ubiegłym tygodniu w świetlicy szkolnej wykonywaliśmy karnawałowe maski różnymi technikami, które potem dzieci pięknie ozdabiały. Świetliczaki kolorowały też różnej wielkości klauny. Nie zabrakło także zabaw ruchowych, przy których dzieci - mając na sobie karnawałowe rekwizyty - bardzo dobrze się bawiły.

     • Zima w naszej świetlicy

     • Zima to temat bardzo atrakcyjny dla dzieci. W naszej świetlicy dało się poczuć zimową aurę. Również za oknem zrobiło się iście zimowo. Bałwanki opanowały naszą salę. Dzieci wykonywały je z papieru, tektury, a nawet z ciastoliny. Podczas zajęć świetliczaki wykonywały pejzaż zimowy różnymi technikami , zarówno kredkami, pisakami, kolorową kredą, jak i farbą plakatową.

      Dzieci przypominały sobie również zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu.
      Czas spędzony w świetlicy to nie tylko zajęcia plastyczne ale również gry edukacyjne , zabawy konstrukcyjne klockami, zagadki tematyczne, bajki oraz zabawy ćwiczące motorykę małą (zabawy z ciastoliną, zapinanie i odpinanie klamerek na sznurku), a także gry i zabawy ruchowe na dywanie,  jak i na świeżym powietrzu.
      Oto kilka zdjęć przedstawiających efekty ostatnich działań w świetlicy.

     • „Lisa visits Loch Ness”

     • Uczniowie klasy 6a oraz 6b ukończyli długofalowy projekt będący połączeniem dwóch innowacji „Europa i ja” oraz „Reading is fun”. Zadanie polegało na przeczytaniu książki w języku angielskim „Lisa visits Loch Ness”, wykonaniu projektu plastycznego oraz rozwiązaniu kart pracy na podstawie przeczytanej lektury. Efekty przeszły wszelkie oczekiwania: piękne projekty, alternatywne zakończenie książki i wiele innych działań.

     • Makrama

     • Makrama to starożytna metoda wyplatania sznurków beż użycia szydełka, drutów czy igły. Ta przez lata zapomniana technika dziś znów zyskuje popularność jako element odzieży, przedmiotów codziennego użytku i wystroju wnętrz. Na zajęciach krawieckich uczniowie klas szóstych poznawali i ćwiczyli podstawowe węzły i ich różnorodne kombinacje. Powstały bransoletki, breloki, łapacze snów i ozdoby świąteczne. Największą frajdę sprawiła możliwości realizowania własnych projektów, z których powstały piękne prace.

     • Jasełka w naszej szkole

     • W piątek 22 grudnia w naszej szkole zaprezentowano jasełka. Przedstawienie wprowadziło wszystkich w świąteczną atmosferę.

      Przygotowano wspaniałe dekoracje, oprawę muzyczną i ciekawy scenariusz. Uczniowie od klas pierwszych do ósmej, a także dzieci z grupy przedszkolnej „Przyjaciele” profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem prezentowali swe zdolności. Zachwyt publiczności wzbudziły pięknie wykonane tańce, kolędy, pastorałki, a także profesjonalna gra aktorska.

      Zapraszamy do obejrzenia relacji z przedstawienia:

      Jasełka 1     Jasełka 2    Jasełka 3     Jasełka 4     Jasełka 5     Jasełka 6     Jasełka 7     Jasełka 8

      Życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

     • Przygotowanie świątecznych dekoracji

     • Miniony tydzień upłynął świetliczakom na przygotowaniu świątecznych dekoracji i ozdób. Dzieci wykonywały rozmaite prace plastyczne różnymi technikami (m. in. choinki z rolek po papierze toaletowym, łańcuchy na choinkę, szyszki). Zajmowały się też kodowaniem świątecznych obrazków.
      Bardzo chętnie brały udział w konkursie na najpiękniejszy pierniczek świąteczny - powstały śliczne rozmaitości. Z pomocą wychowawców dzieci wykonywały też różne dekoracje na szkolny kiermasz oraz przygotowały drobne upominki z okazji Świąt dla Dyrekcji i pracowników szkoły.

     • "Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli"

     • Czy na skrzypcach można grać za pomocą kartonu, albo użyć gąbki do wiolonczeli lub stworzyć orkiestrę grającą na tekturze? O tym mogli się przekonać uczniowie klas 4c, 6a, 6c oraz 7b na niezwykłym koncercie "Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli" w tyskiej Mediatece.

     • Tradycje regionu śląskiego

     • W ramach tygodnia Śląskiego dzieci z grupy ,,Przyjaciele" zapoznały się z tradycjami regionu śląskiego ,jego kulturą oraz dialektem. Poznały tańce ,,Grozik", ,,Koziorajka". Spotkały się z górnikami dzięki którym poznały na czym polega praca górnika.Spotkały się z kolegami

      z zespołu ,,Bąble"- Leną i Piotrem, którzy przybliżyli nam jak wyglądają śląskie stroje ludowe, zaśpiewali dla nas gwarą oraz zatańczyli.Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę i spotkanie.⛏️

     • Mikołajki w świetlicy

     • W ramach świętowania Mikołajek dzieci w świetlicy miały zapewnione wiele atrakcji:

      - pisały list do św. Mikołaja, a sam święty również napisał list do dzieci oraz dostarczył słodycze tym, którzy o nim pamiętali,

      - wykonywały głowy Mikołaja z papierowych talerzyków i waty,

      - malowały Mikołaje różnymi technikami: na piance, na papierze, na drewnie.

      Tego dnia wśród dzieci i nauczycieli dominował kolor czerwony, uczniowie przyszli w czapkach mikołajowych i innych świątecznych strojach, było nastrojowo i wesoło. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na podwórku szkolnym, jak i w świetlicy. W ramach przygotowania do zbliżających się świąt dzieci wykonywały choinki z tektury, szyły je także z materiału, kolorowały na papierze. Powstały pierwsze łańcuchy na choinkę z papieru kolorowego, świąteczne lampiony składane z drewnianych elementów. Dzieci malowały drewniane obrazki, zawieszki oraz kartki świąteczne z życzeniami. Na tym na razie nie koniec, bo świetlica jest kreatywna i powstają dalsze świąteczne dekoracje.

     • Mikołajkowe Dyktando z Nagrodami – Uczestnicz w Rodzinnej Zabawie Edukacyjnej!

     • Zapraszamy Uczniów, Nauczycieli i Rodziców do udziału w Dyktandzie Mikołajkowym!

      Wystarczy 6.12 o 19:00 rozwiązać w aplikacji ZDAY świąteczne dyktando. Mikołaj pamięta o wszystkich i do udziału zaprasza zarówno Uczniów, jak i Nauczycieli oraz Rodziców! Podobno worek z prezentami zawiera książki z autografem i atrakcyjne gadżety! 

      Zapraszamy do zapisów na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-mikolajkowe-2023

      Udział jest bezpłatny! Do wygrania między innymi nowa książka Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa giełd w Warszawie i w Bukareszcie. "Po prostu to zrobić" to lektura, po którą chętnie sięgnie każdy z domowników. Opowiada o życiu w oparciu o podróże. Autor zabiera czytelników w tak skrajnie różne i ekscytujące miejsca jak wielka metropolia, pustynia czy las tropikalny. Książka Ludwika Sobolewskiego świetnie nadaje się na długie, zimowe wieczory

     • Andrzejki w świetlicy

     • Jak co roku w naszej świetlicy obchodziliśmy Andrzejki.Uczniowie zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi, a później rozpoczęły się zabawy z przygotowanymi wróżbami (m. in. poznawanie przyszłego zawodu). Dużym zainteresowaniem cieszyły się losy z przepowiedniami na przyszłość. Wyklejaliśmy też klucze grochem, fasolą i kawą. Na podwórku szkolnym dzieci ulepiły pierwsze bałwany, ciesząc się piękną zimową aurą.

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach
    • 796 987 121
    • Czarnieckiego 22
     43-100 Tychy
     Poland
   • Logowanie