• XXIX edycja konkursu gwary śląskiej

     • Właśnie zakończyła się kolejna XXIX edycja konkursu gwary śląskiej

      "Terozki se pogodomy"organizowana  przez SP nr 1 w Tychach. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 6b: Łucja Piątkowska i Paulina Miśkiewicz. Pięknie prezentowały się w strojach śląskich oraz opowiedziały swoje COŁKIEM PROWDZIWE HISTORIE. Łucji udało się zdobyć serce jury ❤️. Zajęła 1 miejsce❤️❤️❤️. Serdecznie gratulujemy!👏👏👏

     • Sukces Mariki

     • Marika w ostatni weekend, 12-14.04 we Wrocławiu na Letnich Parapływackich Mistrzostwach Juniorów we Wrocławiu, zdobyła dwa srebrne i dwa brązowe medale w swojej kategorii wiekowej. 

     • Wiosna na świetlicy

     • Wiosnę, która zawitała do naszej świetlicy można dostrzec nie tylko po aktywności dzieci na boisku szkolnym, ale również po wystroju sali w piękne wiosenne prace plastyczne wykonane przez świetliczaków z pomocą wychowawców. W czasie zajęć plastyczno- technicznych wychowankowie świetlicy malowali farbami i kolorowali pastelami ilustracje przedstawiające wiosnę. Z kolorowych bibułowych kuleczek powstały piękne słoneczka. Wykonane zostały także kwiatki z bibuły, które przymocowane do gałęzi tworzą niepowtarzalny, wiosenny klimat. Prace plastyczne posłużyły do wykonania gazetek i wystawek, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i w sali świetlicowej. Korzystając z uroków pięknej pogody dzieci chętnie i aktywnie spędzali czas na grach i zabawach ruchowych na boisku i placu zabaw.

     • Finał konkursu w ramach kampanii „Gramy w kolory” SEGREGUJ, na zbiórkę makulatury.

     • W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste podsumowanie akcji z udziałem Prezydenta miasta Tychy Macieja Gramatyki.  Rozdano nagrody w konkursie zbiórki makulatury w tyskich szkołach.
      W naszej szkole akcja trwała od 15.01.2024r. do  08.03.2024r. 
      Zacięta rywalizacja toczyła się pomiędzy klasami 3a, 5a, 2a i 2b. Ostatecznie, dzięki ogromnej  mobilizacji zwyciężyła klasa 3a, która zebrała przeszło tonę makulatury. Została doceniona przez komisję konkursową i nagrodzona voucherami do multikina. Jako szkoła otrzymaliśmy upominki: zestawy gier o tematyce ekologicznej, zestawy klocków lego, które będą dostępne w bibliotece dla wszystkich klas. 
      Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom  oraz wszystkim osobom, które  zaangażowały się w zbiórkę  makulatury. Dzięki Wam udało nam się zebrać 2 223 kg.
      Gratulujemy klasie 3a fantastycznego wyniku i zajętego miejsca w bardzo trudnej rywalizacji z innymi szkołami.

     • Konkurs czytelniczy dla młodzieży "Sekrety Hobbitów"

     • W Międzynarodowym Dniu Czytania Tolkiena odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Sekrety Hobbitów”, organizowany przez Mediatekę oraz Bibliotekę Technikum nr 2 w Tychach.

      Wśród uczestników znalazła się drużyna z naszej szkoły. Dwóch śmiałków z klasy 7c: Mikołaj Kaszuba i Szymon Nalepa postanowiło spróbować swoich sił i zmierzyć się z ogromem wiedzy na temat „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena oraz dziewięcioma drużynami ze szkół podstawowych i średnich. Uczestników wspierał potężny mag Gandalf wraz z Akademią Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki & Powrót Bractwa Śródziemia. Mimo, że zwyciężyli licealiści, a nasza drużyna znalazła się poza podium, to dzielnie walczyli i pięknie się zaprezentowali. Naszej drużynie gratulujemy wiedzy i odwagi! Mamy nadzieję, że chłopaki zdecydują się na udział w kolejnej edycji tego konkursu!

     • „Niebieskie Igrzyska”

     • W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu klasy 3a i 3c wzięły udział w turnieju sportowym "Niebieskie Igrzyska" oraz  w warsztatach plastycznych metodą projektu 💙🩵💙🩵

     • Wesołych Świąt

     • Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, kurczaczkami, zajączkami.
      Podczas zajęć na świetlicy uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych z nadchodzącymi świętami. Rozwijali swoje zdolności plastyczne, techniczne, manualne i kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne - szyli zajączki, baranki, kaczuszki, wyklejali prace plastyczne grochem, kukurydzą, kulkami styropianowymi, ozdabiali jajka styropianowe cekinami, wykonywali figurki świąteczne z ciastoliny, a następnie je dekorowali, malowali farbami itp. Dla Hospicjum zostały wykonane kartki świąteczne.

       

     • Światowy Dzień Wody🌎

     • Światowy Dzień Wody🌎 był obchodzony w naszej szkole 22 marca. Uczniowie klas 4, 5, 6 brali udział w warsztatach "Czy wiesz ile wody jesz?", które miały na celu zwrócenie uwagi na to, że woda jest potrzebna do wyprodukowania wszystkiego co kupujemy🛒. Ta "wirtualna woda" nie powinna być marnowana. Dlatego uczniowie przedstawiali własne propozycje na oszczędzanie wody. Klasy 7 włączyły się w obchody Dnia Wody współtworząc gazetkę, a cała społeczność szkolna zjednoczyła się poprzez ubiór niebieskich rzeczy oraz noszenie symbolicznych kropelek wody.💧

     • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

     • W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Liczby Pi klasy 1-3 wzięły udział w I etapie Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Piotr Puchacz". Trzymamy kciuki 🥰

     • Ogólnopolska kampania społeczna „Akcja Tron”

     • Nasza szkoła dołączyła do kampanii ogólnopolskiej „Akcja Tron”, która odważnie pokazuje, że kultura osobista i higiena w toaletach oraz związane z tym prawa dziecka i jego dobrostan – to  tematy, o których warto rozmawiać.

      W ramach „Akcji Tron” uczniowie klasy VIIb przeprowadzili grę terenową, w której uczestniczyły klasy 2b i  2c. Na uczniów czekały zadania do wykonania:

      KORZYSTANIE Z SANITARIATÓW – czyhające zarazki.
      JAK ROZMAWIAĆ Z MŁODZIEŻĄ O ZDROWIU I HIGIENIE – zużycie wody w gospodarstwie domowym.
      JAK PRZETRWAĆ W GĄSZCZU ZARAZKÓW – historia toalety.
      ZASADY HIGIENY, CZYLI KONIEC Z PASAŻERAMI NA GAPĘ – królowa Bakterilla.

      Patronami akcji są między innymi: Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej.

      Kolejnym etapem udziału w kampanii będzie olimpiada dla klasy VIIb „Zarazkom wstęp wzbroniony! Zdrowie i higiena na co dzień”, która odbędzie się w kwietniu.

     • Dzień Kobiet na świetlicy

     • W ostatnim czasie obchodziliśmy Dzień Kobiet na świetlicy. Świetliczaki z pomocą wychowawców wykonały kwiaty z bibuły oraz kwiatki z masy plastycznej - ciastoliny, które następnie pomalowały farbami i przyozdobiły cekinami . Chętne dzieci wykonały też inne prace plastyczne dedykowane temu świętu. Dekoracje z ciastoliny zostały wręczone Dyrekcji i pracownikom szkoły.

     • Szydełko i druty

     • Robótki ręczne nie należą do prostych czynności, których można się szybko nauczyć. Wymagają cierpliwości, wytrwałości oraz zdolności manualnych. Mimo tego, że początki pracy były trudne, dzieciaki mozolnie i wytrwale, oczko za oczkiem, dokładały do swoich robótek kolejne rządki. 

      Podczas zajęć krawieckich uczennice i uczniowie naszej Szkoły poznawali podstawowe metody i narzędzia dziewiarskie - szydełko i druty. Był to wspaniały trening kreatywnego myślenia oraz doskonalenia umiejętności manualnych. Zobaczcie sami!

     • Skarpetkowe maskotki

     • Uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach własnoręcznego szycia skarpetkowych maskotek ze skarpetki nie do pary. Dzięki takim zajęciom najmłodsi uczą się, jak zrobić „coś” z „niczego i rozwinąć swoją kreatywność. Zajęcia odbyły się w ramach obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki, który obchodzimy 21 marca.

     • Przebiśniegi na świetlicy

     • W minionym tygodniu świetliczaki wykonywały przebiśniegi do dekoracji świetlicy - malowały je na talerzykach papierowych i wyklejały watą oraz na papierze z zastosowaniem płatków kosmetycznych. Ponadto składaliśmy przebiśniegi metodą origami. Dzieci wykonywały też biżuterię dla siebie lub bliskich.Chętne dzieci brały udział w zajęciach ruchowych: zabawach z liną, z walcem gimnastycznym, grze w koszykówkę, chodzeniu na szczudłach, staniu na równoważni gimnastycznej, chodzeniu po "jeżykach", rzucaniu krążkami do celu, zabawach z woreczkami gimnastycznymi itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe skakanki. W zajęciach brały udział wszystkie chętne dzieci.

     • Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej

     • Z wielką radością informujemy, że w lutym powiększyło się grono czytelników naszej szkolnej biblioteki. 49 uczniów klas 1a, 1b, 1c zostało zapisanych do biblioteki. W czasie spotkania poznali oni pomieszczenia biblioteki, nauczyli się jak wypożyczyć książkę, dowiedzieli się, jak się tu zachować i dlaczego należy szanować książki.  Najwięcej przyjemności sprawiło naszym nowym czytelnikom samodzielne wybieranie książek. W prezencie otrzymali książki z programu „ Mała książka , wielki człowiek” , przygotowane przez Instytut Książki.Mam nadzieję, że czytanie sprawi Wam dużo przyjemności i często będziecie odwiedzać szkolną bibliotekę!

     • Tychy- Informator o nieodpłatnej pomocy prawnej

     • Szanowni Państwo,

      Na naszej stronie internetowej www.dogma.org.pl pod linkiem

      https://dogma.org.pl/lokalizacje/tychy/

      znajdują się wszystkie informacje nt. świadczenia usług z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej na terenie Miasta.

      Informujemy, iż punkty nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnych porad obywatelskich działają w trybie stacjonarnym.

      Harmonogram pracy wszystkich punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego dostępny jest pod adresem:

      https://umtychy.pl/pomoc-prawna

       

      Na poradę trzeba się umówić telefonicznie pod nr telefonu  dostępnego na stronie  Miasta.

      Na stronie www.dogma.org.pl podane są numery do zapisów na porady udzielane przez prawników i doradców Stowarzyszenia „DOGMA".

       

      Stowarzyszenie "DOGMA"

      40-074 Katowice, ul. Raciborska 48/2

      tel. 32 557 51 83

      www.dogma.org.pl

     • Dzień Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa

     • 27.02.24 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa, którego celem było popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami.  
      Nowe technologie pozwalają efektywnie uczyć się, komunikować, rozwijać pasje i kreatywnie spędzać wolny czas.
      NAO, robot humanoidalny przypomniał uczniom jak chronić się przed niebezpieczeństwem w sieci. Zaprosił uczniów do udziału i zabawy  w różnorodnych aktywnościach  przygotowanych na stanowiskach: Drukarka 3D, Ozoboty, Photony, długopisy 3D, Arduino (minikontroler), zestaw LEGO Education SPIKE Prime, interaktywna podłoga, cyfrowy aparat fotograficzny, maszyna do szycia, mikroskopy optyczne.

      Uczniowie wykazali się dużą wiedzą  i znajomością z zakresu bezpieczeństwa w sieci, rozwiązując quizy.
      Na poziomie klas I-III wygrała klasa 2a
      Na poziomie klas IV -VI wygrała klasa 5a
      Na poziomie klas VII -VIII wygrała klasa 7a

     • Cyberprzemoc

     • Cyberprzemoc to przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych, najczęściej telefonu bądź komputera. Według Instytut Statystycznego UNESCO jedna trzecia światowej młodzieży doświadcza przemocy lub nękania w różnej formie. Odkąd dzieci na całym świecie mają większy dostęp do cyfrowego środowiska, tym bardziej cyberprzemoc staję się powszechna w każdym zakątku globu. Jak sobie z nią radzić? 

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach
    • 796 987 121
    • Czarnieckiego 22
     43-100 Tychy
     Poland
   • Logowanie