Świetlica
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień to święto obchodzone 21 listopada. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy, na temat tego jak ważna jest życzliwość. Chodzi przede wszystkim o małe gesty, każdego dnia - a nie tylko wielkie czyny od święta. Małe życzliwe gesty czynią świat lepszym. Nic nie kosztują, a mogą zdziałać cuda. Życzliwość to uśmiech, dobre słowo, uprzejmość, wsparcie. Życzliwość to taka wartość, której nie powinno zabraknąć w naszym życiu.
Świetliczaki to święto uczciły wykonując karteczki z miłymi słowami dla siebie nawzajem (stworzyliśmy pocztę życzliwości), oraz dla pracowników szkoły.
6
Dom jeża
W ramach projektu edukacyjnego "Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?" na temat: „Gdzie mieszkają jeże” świetliczaki uczestniczyły w zajęciach, które rozpoczęły się od projekcji filmu z miniwykładem ekologicznego eksperta, opowiadającego o schronieniach zwierząt. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, dowiadując się, gdzie jeże mieszkają na co dzień oraz jak wyglądają ich naturalne kryjówki.
Po projekcji odbyła się rozmowa na temat schronień różnych zwierząt. Dzieci z entuzjazmem dzieliły się swoimi pomysłami i wiedzą, a także zadawały pytania.
W części praktycznej zajęć dzieci wspólnie wybudowały schronienia dla jeży. Wykonały model domku dla jeża, który został umieszczony w klasie jako część edukacyjnej ekspozycji. Swietliczaki stworzyły także naturalne schronienie w szkolnym ogrodzie, wykorzystując do tego celu liście, gałązki i inne naturalne materiały, by zbudować bezpieczną kryjówkę dla jeży w ich potencjalnym środowisku.
Na zakończenie zajęć dzieci rozmawiały o tym, jak możemy pomagać jeżom. Uczniowie byli pełni entuzjazmu i z zapałem zaglądają codziennie do schronienia w ogrodzie, sprawdzając, czy jeże już się tam zadomowiły.
Zajęcia były nie tylko świetną zabawą, ale też cenną lekcją ekologii i empatii. Dzieci dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o środowisko i jak małe działania mogą pomóc dzikim zwierzętom. Wrażenia były bardzo pozytywne, a zaangażowanie uczniów w budowę schronień oraz troska o ich stan świadczą o tym, że nauka przez zabawę przynosi świetne efekty!
6
Tańcowała igła z nitką .....
Świetliczaki podczas zajęć sprawnych rąk uczyły się szyć proste maskotki i poduszki. Zaczęliśmy od nauki nawlekania nitki przez igłę. Następny krok to zszycie kolorowych kawałków materiału, wypchanie miękkim wsadem i ozdobienie według własnego pomysłu. Wyszło wszystko super - najważniejsze, że każdy zrobił swoją przytulankę samodzielnie.
1
Już jesień!
Jesienna pogoda na szczęście nas rozpieszcza - jest ciepło, słonecznie i bardzo kolorowo. Więc świetliczaki spędzają dużo czasu na szkolnym podwórku - to idealny moment, aby pozbierać żołędzie, kasztany, a także liście, które idealnie nadają się do budowania wysokich kopców, w których można się wygodnie położyć i odpocząć. A po powrocie z podwórka można np. wziąć udział w zabawach doskonalących poczucie równowagi, namalować panią jesień, wyciąć sowę z gazety lub złożyć dynię z papieru. Możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób ciekawy i kreatywny jest bardzo dużo.
6
Jeż Zoi
W ramach zajęć świetlicowych zrealizowany został kolejny etap projektu edukacyjnego " Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?". Celem projektu było przybliżenie dzieciom życia jeży oraz zwiększenie świadomości na temat ochrony przyrody. Podczas zajęć dzieci poznały historię jeża o imieniu Zoi. Opowieść została przedstawiona w sposób atrakcyjny i angażujący za pomocą teatrzyku, w którym przesuwane były ilustracje. Narrator opowiadał historię, jednocześnie przesuwając ilustracje w teatrzyku, co pozwoliło uczniom skupić się na treści i wizualnej stronie opowieści. Dzięki tej formie teatrzyku dzieci miały okazję nie tylko słuchać, ale także obserwować, jak kolejne obrazy rozwijają fabułę, co dodatkowo wzbogaciło ich wyobraźnię i zdolności interpretacyjne. Historia Zoi była ściśle związana z cyklem pór roku, co umożliwiło dzieciom lepsze zrozumienie naturalnych zachowań i cyklu życia jeży w różnych okresach roku. Zajęcia kończyły się pracą z wykorzystaniem indeksu ucznia, w którym dzieci wyrażały swoje myśli poprzez rysunki i opisy na temat tego, czego się dowiedziały.
1
Wiem co jem.
W ramach innowacji pedagogicznej "Dbam o zdrowie" świetliczaki uczestniczyły w zajęciach z wykorzystaniem Piramidy Zdrowia. Miała ona na celu wprowadzenie dzieci w zasady zdrowego stylu życia, poprzez interaktywne i twórcze działania. Uczniowie stworzyli własną piramidę zdrowia, wycinając i kolorując obrazki, które następnie umieszczali na odpowiednich poziomach piramidy. Zajęcia wzbogaciła pogadanka na temat zdrowego odżywiania, oraz projekcja edukacyjnego filmu - co pomogło dzieciom lepiej zrozumieć, jak dbać o swoje zdrowie na co dzień.
4
Ruch to zdrowie!
W ramach innowacji pedagogicznej pt. "Dbam o zdrowie" świetliczaki uczestniczyły w różnych formach aktywności ruchowych.Celem zajęć było doskonalenie poczucia równowagi, rzutu do celu, rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej - a przede wszystkim świetna zabawa. Wykorzystany został m.in. walec, tunel, kosz do rzucania, woreczki itp.
6
Owocowy zawrót głowy
Podczas zajęć świetlicowych dzieci w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej pt."Dbam o zdrowie" wykonywały sałatkę owocową.
Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu i wartościach odżywczych owoców. Wspólnie omówiliśmy dlaczego owoce są ważne dla zdrowia. Następnie świetliczaki samodzielnie wykonały sałatkę z różnych owoców (arbuz , banany , jabłka , śliwki , winogrona itp.). W trakcie pracy dzieci uczyły się zasad higieny, bezpieczeństwa przy krojeniu oraz współpracy. Na koniec nastąpiła wspólna degustacja, oraz dzielenie się wrażeniami z zajęć.
Celem zajęć była nauka zdrowego odżywiania i higieny, rozwój umiejętności manualnych i kulinarnych oraz promowanie owoców wśród dzieci.
5
Witamy!
Serdecznie witamy po wakacyjnej przerwie "starych" i nowych świetliczaków oraz ich rodziców.
Na świetlicy jeszcze panuje letnia aura - pogoda sprzyja, więc spędzamy dużo czasu na szkolnym podwórku.Dzieci poznają regulamin świetlicy. Uczą się nowych zabaw i gier. Czynnie uczestniczą w zajęciach plastycznych , ruchowych i tanecznych. Jest gwarnie i wesoło!
4
Wakacje z przyjacielem
- 11
W ostatnim czasie w świetlicy świętowaliśmy Dzień Przyjaciela. Z tej okazji dzieci wykonały drewniane obrazki. Przenieśliśmy się też w wakacyjny klimat, tworząc wakacyjne gazetki i ozdoby. Świetliczaki wykonały rybki na kolorowym papierze, malowały farbami lody na talerzykach papierowych, wyklejały lody płatkami kosmetycznymi, a także zrobiły wakacyjne ozdoby z piasku i muszelek. Dużą atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy kredkami do tego celu przeznaczonymi. Nie zabrakło też aktywności ruchowej w świetlicy oraz na boisku i placu zabaw.
Wszystkim uczniom i ich Rodzicom ślicznie dziękujemy za cały rok współpracy i życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.
"Miej serce i patrzaj w serce"
Kolejne zajęcia krawieckie upłynęły nam pod znakiem nitki i igły. Uczennice i uczniowie wykonywali materiałowe serca techniką ściegu dzierganego. Dziękujemy p. Kasi ze świetlicy za udostępnienie materiałów
Dzień Mamy
26 maja to dzień szczególny, poświęcony naszej jedynej i ukochanej mamie. Dzieci dobrze pamiętają o tym święcie i starają się, jak najlepiej potrafią umilić go swoim mamom. Chcąc im podziękować za trud, miłość, dobroć i ciepło każdego dnia, świetliczaki przez cały miniony tydzień przygotowywali się na tę okazję.
Na zajęciach plastycznych tworzone były laurki, drewniane obrazki, wazoniki wyklejane plasteliną z kwiatkami wykonanymi z korali i koralików, serca wykonane z włóczki, itp.
Świetliczaki wykonały też obrazki z prawdziwych kwiatków - samodzielnie zerwały kwiatki rosnące na szkolnym podwórku, a następnie z wykorzystaniem taśmy klejącej zostały osadzone w drewnianej ramce.
Chętne dzieci wzięły udział w Konkursie Plastycznym pt. "Kwiatek dla Mamy" organizowanym przez TSM "Oskard" w Tychach. Wszystkim mamom życzymy, aby ten dzień trwał przez cały rok.7
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Dzień Pielęgniarek i Położonych
W minionym tygodniu dzieci uczęszczające na świetlicę wykonywały laurki dla szkolnej Pani Bibliotekarki - Pani Danusi oraz dla Pani Pielęgniarki ze szkolnego gabinetu pielęgniarskiego - z okazji ich święta. Zostały także wykonane ozdobne kartki dla pielęgniarek i położnych pracujących w sąsiednim Szpitalu Miejskim w Tychach. Powstały także drewniane obrazki ilustrujące kwiatki, którymi obdarowane zostały świętujące Panie. Świetliczaki bardzo zaangażowały się w tę aktywność plastyczną. Najładniejsze prace zostały nagrodzone drobnymi słodkościami. Pani Bibliotekarce oraz Paniom Pielęgniarkom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!
1
„Rozmaitości” w świetlicy
Minione dni upłynęły świetliczakom na różnych aktywnościach, a to:
malowaniu farbami symboli narodowych i wiosennych kwiatów, wykonywaniu kwiatków z papieru kolorowego, zabawach z ciastoliną /ugniatanie, wałkowanie, lepienie rozmaitości/, układaniu koralików wg wzoru lub wg własnej inwencji.
Z pomocą wychowawców chętne dzieci wykonały także pompony z wełny.
Nie zabrakło także aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.
10
Wiosna na świetlicy
Wiosnę, która zawitała do naszej świetlicy można dostrzec nie tylko po aktywności dzieci na boisku szkolnym, ale również po wystroju sali w piękne wiosenne prace plastyczne wykonane przez świetliczaków z pomocą wychowawców. W czasie zajęć plastyczno- technicznych wychowankowie świetlicy malowali farbami i kolorowali pastelami ilustracje przedstawiające wiosnę. Z kolorowych bibułowych kuleczek powstały piękne słoneczka. Wykonane zostały także kwiatki z bibuły, które przymocowane do gałęzi tworzą niepowtarzalny, wiosenny klimat. Prace plastyczne posłużyły do wykonania gazetek i wystawek, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i w sali świetlicowej. Korzystając z uroków pięknej pogody dzieci chętnie i aktywnie spędzali czas na grach i zabawach ruchowych na boisku i placu zabaw.
8
Wesołych Świąt
Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, kurczaczkami, zajączkami.
Podczas zajęć na świetlicy uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych z nadchodzącymi świętami. Rozwijali swoje zdolności plastyczne, techniczne, manualne i kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne - szyli zajączki, baranki, kaczuszki, wyklejali prace plastyczne grochem, kukurydzą, kulkami styropianowymi, ozdabiali jajka styropianowe cekinami, wykonywali figurki świąteczne z ciastoliny, a następnie je dekorowali, malowali farbami itp. Dla Hospicjum zostały wykonane kartki świąteczne.12
Dzień Kobiet
W ostatnim czasie obchodziliśmy Dzień Kobiet na świetlicy. Świetliczaki z pomocą wychowawców wykonały kwiaty z bibuły oraz kwiatki z masy plastycznej - ciastoliny, które następnie pomalowały farbami i przyozdobiły cekinami . Chętne dzieci wykonały też inne prace plastyczne dedykowane temu świętu. Dekoracje z ciastoliny zostały wręczone Dyrekcji i pracownikom szkoły.
4
Przebiśniegi na świetlicy
W minionym tygodniu świetliczaki wykonywały przebiśniegi do dekoracji świetlicy - malowały je na talerzykach papierowych i wyklejały watą oraz na papierze z zastosowaniem płatków kosmetycznych. Ponadto składaliśmy przebiśniegi metodą origami. Dzieci wykonywały też biżuterię dla siebie lub bliskich.
Chętne dzieci brały udział w zajęciach ruchowych: zabawach z liną, z walcem gimnastycznym, grze w koszykówkę, chodzeniu na szczudłach, staniu na równoważni gimnastycznej, chodzeniu po "jeżykach", rzucaniu krążkami do celu, zabawach z woreczkami gimnastycznymi itp. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe skakanki. W zajęciach brały udział wszystkie chętne dzieci.8
Walentynki
Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego, które obchodziliśmy również w świetlicy. Ten szczególny dzień, to nie tylko idealna okazja do wyrażania swoich uczuć, ale i do obdarowywania swoich bliskich drobnymi upominkami, czy też wykonanymi własnoręcznie walentynkami. W minionym tygodniu dzieci wykonywały serduszkowe prace, które mogły wręczyć wybranym przez siebie osobom. Serca wykonane zostały z papieru, z ciastoliny, a także z koralików. Dzieci wykonywały także walentynkowe kartki.
"WALENTYNKI! Ach Walentynki,
To najgorętszy jest w roku dzień!
Choć jest zimno, to jak kominki,
W krąg żarzą się tysiące serc."2
Dzień Babci i Dziadka w świetlicy
W minionym tygodniu z okazji Dnia Babci i Dziadka świetliczaki wykonywały laurki i malowały kwiaty na drewnianych obrazkach.
Ponadto - z uwagi na zbliżające się ferie - przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, lodzie oraz podczas uprawiania sportów zimowych.
Z okazji ferii zimowych życzymy Wam, drodzy uczniowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.8
Karnawał w świetlicy
Karnawał to czas zimowych zabaw, maskarad i balów.
W ubiegłym tygodniu w świetlicy szkolnej wykonywaliśmy karnawałowe maski różnymi technikami, które potem dzieci pięknie ozdabiały. Świetliczaki kolorowały też różnej wielkości klauny. Nie zabrakło także zabaw ruchowych, przy których dzieci - mając na sobie karnawałowe rekwizyty- bardzo dobrze się bawiły.4
Zima w świetlicy
Zima to temat bardzo atrakcyjny dla dzieci. W naszej świetlicy dało się poczuć zimową aurę. Również za oknem zrobiło się iście zimowo. Bałwanki opanowały naszą salę. Dzieci wykonywały je z papieru, tektury, a nawet z ciastoliny. Podczas zajęć świetliczaki wykonywały pejzaż zimowy różnymi technikami, zarówno kredkami, pisakami, kolorową kredą, jak i farbą plakatową.
Dzieci przypominały sobie również zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu .
Czas spędzony w świetlicy to nie tylko zajęcia plastyczne ale również gry edukacyjne, zabawy konstrukcyjne klockami, zagadki tematyczne, bajki oraz zabawy ćwiczące motorykę małą (zabawy z ciastoliną, zapinanie i odpinanie klamerek na sznurku), a także gry i zabawy ruchowe na dywanie, jak i na świeżym powietrzu.
Oto kilka zdjęć przedstawiających efekty ostatnich działań w świetlicy.19
Przygotowanie świątecznych dekoracji
Miniony tydzień upłynął świetliczakom na przygotowaniu świątecznych dekoracji i ozdób. Dzieci wykonywały rozmaite prace plastyczne różnymi technikami (m.in. choinki z rolek po papierze toaletowym, łańcuchy na choinkę, szyszki). Zajmowały się też kodowaniem świątecznych obrazków.
Bardzo chętnie brały udział w konkursie na najpiękniejszy pierniczek świąteczny - powstały śliczne rozmaitości. Z pomocą wychowawców dzieci wykonywały też różne dekoracje na szkolny kiermasz oraz przygotowały drobne upominki z okazji Świąt dla Dyrekcji i pracowników szkoły.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności w Nadchodzącym Nowym 2024 Roku.16
Mikołajki w świetlicy
W ramach świętowania Mikołajek dzieci w świetlicy miały zapewnione wiele atrakcji:
- pisały list do św. Mikołaja, a sam święty również napisał list do dzieci oraz dostarczył słodycze tym, którzy o nim pamiętali,
- wykonywały głowy Mikołaja z papierowych talerzyków i waty,
- malowały Mikołaje różnymi technikami: na piance, na papierze, na drewnie.
Tego dnia wśród dzieci i nauczycieli dominował kolor czerwony, uczniowie przyszli w czapkach mikołajowych i innych świątecznych strojach, było nastrojowo i wesoło.
Nie zabrakło też zabaw ruchowych na podwórku szkolnym, jak i w świetlicy.
W ramach przygotowania do zbliżających się świąt dzieci wykonywały choinki z tektury , szyły je także z materiału, kolorowały na papierze.
Powstały pierwsze łańcuchy na choinkę z papieru kolorowego, świąteczne lampiony składane z drewnianych elementów. Dzieci malowały drewniane obrazki , zawieszki oraz kartki świąteczne z życzeniami.
Na tym na razie nie koniec, bo świetlica jest kreatywna i powstają dalsze świąteczne dekoracje.
Andrzejki w świetlicy
Jak co roku w naszej świetlicy obchodziliśmy Andrzejki.
Uczniowie zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi, a później rozpoczęły się zabawy z przygotowanymi wróżbami (m. in. poznawanie przyszłego zawodu). Dużym zainteresowaniem cieszyły się losy z przepowiedniami na przyszłość. Wyklejaliśmy też klucze grochem, fasolą i kawą. Na podwórku szkolnym dzieci ulepiły pierwsze bałwany, ciesząc się piękną zimową aurą.1
Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta!
Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21.11 to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
Świetliczaki z okazji tego święta wykonywały ozdobne karty z pozdrowieniami dla bliskich, przyjaciół i wybranych przez siebie osób. Zamieściły w nich miłe słowa, wiele serdeczności i wesołych minek. Z pomocą wychowawców wykonały także drobne upominki, które zostały wręczone Dyrekcji i pracownikom szkoły. Pozostaje mieć nadzieję, że życzliwość i dobro będą gościć w naszej świetlicy znacznie dłużej, niż te kilka dni minionego tygodnia.
Pozdrawiajmy się, róbmy dobre uczynki i pozytywnie zakręcajmy się tak, jak to robią świetliki w innych krajach. Dzień Pluszowego Misia - 25.11 - był równie aktywnie obchodzony w świetlicy. Wspominaliśmy towarzyszy z dzieciństwa, którzy nam służyli. Dzieci wykonywały misie różnymi technikami, m. in. z rolek po papierze toaletowym, z wacików kosmetycznych oraz z plasteliny. Chętne dzieci zajmowały się również kodowaniem obrazków o tematyce jesiennej, a także uczestniczyły w ciekawych zajęciach ruchowych: przechodzenie przez tunel, chodzenie po półkulach sensorycznych, zabawie z liną i balonem, grze w koszykówkę. Ćwiczyliśmy także motorykę małą wzabawach z ciastoliną – świetliczaki wałkowały masę solną, ugniatały,wykrawały, lepiły z niej rozmaitości itp.
11
Święto Niepodległości w świetlicy
Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada.
Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka.
Aby przybliżyć to święto naszym świetliczakom, prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi- flagą, godłem, hymnem.
Przygotowały one różnymi technikami prace plastyczne.
Chętne dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych sprzyjających koordynacji - ćwiczących równowagę ciała oraz celność- z wykorzystaniem równoważni, laski gimnastycznej, woreczków gimnastycznych, liny itp.18
Dzień postaci z bajek
W minionym tygodniu świetliczaki zajmowały się tematyką ulubionych postaci z bajek – wyklejały je kolorową masą plastyczną na płytach, a następnie ozdabiały, malowały farbami na dużych kartonach. Powstały również małe obrazki w drewnianych ramkach. Chętne dzieci ulepiły z ciastoliny ciekawe figurki ze świata bajek. Świetlica była nad wyraz wesoła i kolorowa. Dzieci przebrały się w stroje ulubionych bohaterów bajek, którzy nie tylko bawią, ale również uczą i przekazują ważne prawdy życiowe. Chętni grali oraz bawili się na świeżym powietrzu korzystając z uroków jesieni i pięknej pogody.
24
Makaron i dynia
W minionym tygodniu w świetlicy szkolnej zajęcia związane były zarówno ze Światowym Dniem Dyni, jak i również z Dniem Makaronu.
Uczniowie poznali wiele informacji i ciekawostek związanych z tym warzywem a przy pomocy różnych technik wykonali i ozdobili je: wyklejali bibułą i plasteliną. Powstały też dynie papierowe. Dzieci malowały je farbami na papierze oraz na folii. Dla chętnych były przygotowane krzyżówki, wykreślanki oraz kodowanie obrazków.
Z okazji Dnia Makaronu chętne świetliczaki wykonały biżuterię z makaronu, który to wcześniej pomalowały farbami. Powstały też ciekawe obrazki – jesienne liście namalowane na drewnie, które dekorują świetlicę. Z ciastoliny dzieci wykonały kasztany, jesienne grzybki i liście.
Dzień Edukacji Narodowej
W ramach tematu tygodnia – Dzień Edukacji Narodowej – w świetlicy szkolnej przez cały czas uczniowie brali udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, w trakcie których uczyli się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Z tej okazji świetliczaki wraz z wychowawcami przygotowały drobne upominki dla dyrekcji szkoły oraz nauczycieli. Podczas zajęć powstały laurki dla nauczycieli oraz ich portrety. Zostały złożone im życzenia.
Dzieci zajmowały się także tematyką jesienną. Wykonane zostały jeżyki z ziemniaków, uszyte grzybki, pomalowane farbami jesienne duże liście, wyklejane grochem oraz fasolą żołędzie i wiele innych. Nie zabrakło też aktywności fizycznej zarówno na świeżym powietrzu, jak i w sali świetlicowej (gra w koszykówkę, gra zręcznościowa- rzucanie pierścieniami do celu, zabawy z balonem oraz liną)
Jesień w świetlicy
Choć za oknem aura bardziej przypomina lato, ostatnie dni upłynęły świetliczakom na przygotowaniach na przyjście jesieni. Podczas różnorodnych zajęć powstały ciekawe dekoracje z wykorzystaniem m.in. żołędzi, kasztanów, szyszek, masy solnej. Dzieci ugniatały masę plastyczną, wykrawały, wałkowały, a także lepiły z niej rozmaitości ćwicząc w ten sposób motorykę małą i wyobraźnię. Wyklejały ilustracje plastyczne grochem, fasolą, kawą i czarną soczewicą. Wykonane zostały ozdoby świetlicowe. Powstały ciekawe budowle z elementów drewnianych pomalowanych przez dzieci farbami. Świetliczaki- korzystając ze wspaniałej pogody – bardzo chętnie przebywały na placu zabaw i boisku aranżując rozmaitej treści gry i zabawy.
Zabawy na placu sensorycznym
Witamy wszystkie świetliczaki, a w szczególności pierwszoklasistów. Życzymy wszystkim uczniom sukcesów w nauce, uśmiechu, radości oraz miłych chwil spędzonych na zajęciach w świetlicy szkolnej.
Aby dzieci miło i atrakcyjnie mogły spędzić czas w świetlicy i nie tylko – aby zabawa na świeżym powietrzu była wielowymiarowa i zachęcała do eksperymentowania z nauką, inspirowała, angażowała wszystkie zmysły, rozwijała motorykę - na podwórku szkolnym powstał naukowy, sensoryczny i muzyczny plac zabaw - PARK EDUKACYJNY INTERAKCJE, w skład którego wchodzą:
- film animowany,
- panel muzyczny,
- kalejdoskop,
- kołyska Newtona,
- litofon,
- eko- memory,
- pisanie lustrzane,
- zegar słoneczny,
- głuchy telefon.Naukowe place zabaw to alternatywa dla tradycyjnych przestrzeni dla dzieci. Pozwalają dzieciom poznać prawa nauki na świeżym powietrzu, rozwijają nie tylko zmysły, ale także wpływają na lepszą współpracę w grupie, rozwój wyobraźni oraz zachęcają do nauki przez zabawę. Świetliczaki – przy sprzyjającej aurze - z wielką radością i zaciekawieniem korzystają z nowych urządzeń rozwijając swoje zdolności i kreatywność.
Początek roku szkolnego to również czas integracji zespołu świetlicowego – gier i zabaw towarzyskich. Zarówno zabawy ruchowe (przechodzenie przez tunel, zabawy z liną), jak i zajęcia plastyczne i artystyczne cieszą się dużym zainteresowaniem (malowanie farbami, układanie koralików, wykonywanie biżuterii).