Czy na skrzypcach można grać za pomocą kartonu, albo użyć gąbki do wiolonczeli lub stworzyć orkiestrę grającą na tekturze? O tym mogli się przekonać uczniowie klas 4c, 6a, 6c oraz 7b na niezwykłym koncercie "Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli" w tyskiej Mediatece.
"Indianie przy fortepianie, ośmiornica przy wiolonczeli"
Tradycje regionu śląskiego
W ramach tygodnia Śląskiego dzieci z grupy ,,Przyjaciele" zapoznały się z tradycjami regionu śląskiego ,jego kulturą oraz dialektem. Poznały tańce ,,Grozik", ,,Koziorajka". Spotkały się z górnikami dzięki którym poznały na czym polega praca górnika.Spotkały się z kolegami
z zespołu ,,Bąble"- Leną i Piotrem, którzy przybliżyli nam jak wyglądają śląskie stroje ludowe, zaśpiewali dla nas gwarą oraz zatańczyli.Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę i spotkanie.
Mikołajki w świetlicy
W ramach świętowania Mikołajek dzieci w świetlicy miały zapewnione wiele atrakcji:
- pisały list do św. Mikołaja, a sam święty również napisał list do dzieci oraz dostarczył słodycze tym, którzy o nim pamiętali,
- wykonywały głowy Mikołaja z papierowych talerzyków i waty,
- malowały Mikołaje różnymi technikami: na piance, na papierze, na drewnie.
Tego dnia wśród dzieci i nauczycieli dominował kolor czerwony, uczniowie przyszli w czapkach mikołajowych i innych świątecznych strojach, było nastrojowo i wesoło. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na podwórku szkolnym, jak i w świetlicy. W ramach przygotowania do zbliżających się świąt dzieci wykonywały choinki z tektury, szyły je także z materiału, kolorowały na papierze. Powstały pierwsze łańcuchy na choinkę z papieru kolorowego, świąteczne lampiony składane z drewnianych elementów. Dzieci malowały drewniane obrazki, zawieszki oraz kartki świąteczne z życzeniami. Na tym na razie nie koniec, bo świetlica jest kreatywna i powstają dalsze świąteczne dekoracje.
Mikołajkowe Dyktando z Nagrodami – Uczestnicz w Rodzinnej Zabawie Edukacyjnej!
Zapraszamy Uczniów, Nauczycieli i Rodziców do udziału w Dyktandzie Mikołajkowym!
Wystarczy 6.12 o 19:00 rozwiązać w aplikacji ZDAY świąteczne dyktando. Mikołaj pamięta o wszystkich i do udziału zaprasza zarówno Uczniów, jak i Nauczycieli oraz Rodziców! Podobno worek z prezentami zawiera książki z autografem i atrakcyjne gadżety!
Zapraszamy do zapisów na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-mikolajkowe-2023
Udział jest bezpłatny! Do wygrania między innymi nowa książka Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa giełd w Warszawie i w Bukareszcie. "Po prostu to zrobić" to lektura, po którą chętnie sięgnie każdy z domowników. Opowiada o życiu w oparciu o podróże. Autor zabiera czytelników w tak skrajnie różne i ekscytujące miejsca jak wielka metropolia, pustynia czy las tropikalny. Książka Ludwika Sobolewskiego świetnie nadaje się na długie, zimowe wieczory
Andrzejki w świetlicy
Jak co roku w naszej świetlicy obchodziliśmy Andrzejki.Uczniowie zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi, a później rozpoczęły się zabawy z przygotowanymi wróżbami (m. in. poznawanie przyszłego zawodu). Dużym zainteresowaniem cieszyły się losy z przepowiedniami na przyszłość. Wyklejaliśmy też klucze grochem, fasolą i kawą. Na podwórku szkolnym dzieci ulepiły pierwsze bałwany, ciesząc się piękną zimową aurą.
„Dodajemy skrzydeł”
„Dodajemy skrzydeł” pod takim hasłem z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami uczniowie klas 3a i 3c przygotowali apel dla społeczności szkolnej.
4
Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta!
Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21.11 to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
Świetliczaki z okazji tego święta wykonywały ozdobne karty z pozdrowieniami dla bliskich, przyjaciół i wybranych przez siebie osób. Zamieściły w nich miłe słowa, wiele serdeczności i wesołych minek. Z pomocą wychowawców wykonały także drobne upominki, które zostały wręczone Dyrekcji i pracownikom szkoły. Pozostaje mieć nadzieję, że życzliwość i dobro będą gościć w naszej świetlicy znacznie dłużej, niż te kilka dni minionego tygodnia.
Pozdrawiajmy się, róbmy dobre uczynki i pozytywnie zakręcajmy się tak, jak to robią świetliki w innych krajach. Dzień Pluszowego Misia - 25.11 - był równie aktywnie obchodzony w świetlicy. Wspominaliśmy towarzyszy z dzieciństwa, którzy nam służyli. Dzieci wykonywały misie różnymi technikami, m. in. z rolek po papierze toaletowym, z wacików kosmetycznych oraz z plasteliny. Chętne dzieci zajmowały się również kodowaniem obrazków o tematyce jesiennej, a także uczestniczyły w ciekawych zajęciach ruchowych: przechodzenie przez tunel, chodzenie po półkulach sensorycznych, zabawie z liną i balonem, grze w koszykówkę. Ćwiczyliśmy także motorykę małą wzabawach z ciastoliną – świetliczaki wałkowały masę solną, ugniatały,wykrawały, lepiły z niej rozmaitości itp.
Przyjaciele dzielą się swoim dobrem
U naszych przedszkolaków wiele się dzieje, zobaczcie sami .W minionym tygodniu rozmawialiśmy o Prawach i obowiązkach dzieci. Obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Warto wierzyć, że w każdym drzemią niewyczerpane pokłady dobra i bezinteresowna życzliwość. W tym szczególnym dniu - Dniu Życzliwości, Przyjaciele dzielili się swoim dobrem i zarażali uśmiechem swoje bliskie otoczenie
Powiatowy Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją i muzyką"
23 listopada w SP nr 19 w Tychach odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją i muzyką". W tym roku było mnóstwo chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich w wierszach Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice, które popisały się pięknym warsztatem słowa i zostały dostrzeżone przez Jury.
Paulina Miśkiewicz (klasa 6b) zdobyła II miejsce, Julia Janas (6c) III miejsce, a Nina Likos (6a) IV miejsce. Podczas przerwy konkursowej czekała niespodzianka: koncert uczniów ze szkoły muzycznej w Tychach, oraz przepyszny poczęstunek! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!
Kolejne sukcesy Mariki!
Uczennica klasy 8a Marika Noszczyk jest bardzo utytułowaną zawodniczką i z każdych zawodów, w których startuje przywozi medale i dyplomy. Tym razem na Zimowych Otwartych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych (17-19.11.2023 w Szczecinie) zdobyła brązowy medal w sztafecie mieszanej 4 x 100m stylem zmiennym oraz zajęła pierwsze miejsca we wszystkich pięciu konkurencjach w swojej klasie startowej!
Marika otrzymała również stypendium "Tyskie Orły" za znaczące osiągnięcia sportowe.
Serdecznie gratulujemy!
Liga Robotów
W dniu 21.11.23r. drużyna w skladzie: Aleksander Słowik, Piotr Zwierzchowski, Ignacy Jaworski, Dawid Talar oraz Filip Rompała brała udział w regionalnym turnieju z programowania i robotyki.
Dwa tygodnie przed zawodami wybrani uczniowie musieli zbudować i zaprogramować robota z wykorzystaniem klocków LEGO Spike Robot ten musiał transportować klocki do magazynu na specjalnej macie.6W dniu zawodów do wykonania były następujące zadania:
1) PROGRAMOWANIE – uczniowie dostawali robota skonstruowanego przez organizatorów, którego musieli zaprogramować do zadania, które wylosowali.
Drużyna zajęła II miejsce2) WYŚCIG – podczas tego zadania uczestnicy musieli zbudować taki pojazd, który musi pokonać najdłuższą drogę.
Drużyna zajęła I miejsce3) PRZEJAZD TURNIEJOWY – to była konkurencja z wykorzystaniem zbudowanych i zaprogramowanych wcześniej robotów
Dzięki udziałowi w zawodach nasza szkoła otrzymała cały zestaw klocków LEGO Spike.
Podczas trwania całego wydarzenia uczestnicy w przerwie między zadaniami mogli skorzystać z konsoli grając w gry, zobaczyć jak działają gogle VR, zaprojektować coś na drukarce 3D w ramach mobilnych laboratoriów przyszłości, a przede wszystkim dobrze się bawić i integrować z i innymi uczestnikami.
Dziękujemy Stowarzyszeniu „Piątka dzieciom” za opłacenie transportu naszej Drużyny na turniej.❤️#LigaRobotów
#LaboratoriaPrzyszłości
Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”
Podczas tegorocznej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w naszej szkole podjęliśmy następujące działania:
1. Uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcami przygotowali gazetkę tematyczną poświęconą kampanii.
2. W klasie czwartej zostały przeprowadzone przez pedagoga szkolnego zajęcia warsztatowe
z profilaktyki przemocy „Bądź kumplem – nie dokuczaj”, które miały na celuprzybliżenie problemu dokuczania, kształtowanie postaw empatycznych oraz poznanie sposobów na radzenie sobie z dokuczaniem.3. W klasach piątych zostały zrealizowane zajęcia warsztatowe „Budujemy mosty” – komunikacja rówieśnicza. Zajęcia przeprowadziła pani pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach.
4. „Ten obcy” –spotkanie z pracownikiem Straży Miejskiej (klasy 1-3).
5. Przez cały okres kampanii budowaliśmy „dom” – miejsce, które kojarzy się z miłością
i pczuciem bezpieczeństwa (każda klasa przygotowała „cegiełkę” z pozytywnym przesłaniem skierowanym do innych osób.6. Challenge – wyzwanie – uczniowie poszczególnych klas wspólnie wypracowali 7 wyzwań, które miały być realizowane przez wszystkich uczniów danej klasy np. mówimy wszystkim „Dzień dobry”, „nie przeszkadzamy nauczycielom w prowadzeniu lekcji”, „Podnosimy rękę
i czekamy na swoją kolej chcąc udzielić odpowiedzi”, „Nie spóźniamy się na zajęcia”.7. Pani psycholog przeprowadziła w klasach 6 zajęcia warsztatowe „Świat widziany wieloma oczami, czyli od empatii do tolerancji”.
8. W oparciu o bajkę – „Jak król Sabmulo zaczął szanować trzcinę” wychowawcy klas 1-3 przeprowadzili zajęcia, których celem było uwrażliwienie uczniów na konieczność przeciwstawiania się krzywdzie i dostrzeżenie przez nich możliwości uzyskania od innych pomocy w sytuacjach trudnych.
9. Chętni uczniowie razem z rodzicami przystąpili do udzialu w konkursie plastycznym „Stop przemocy”.
10. W klasach 2-3 psycholog szkolny przeprowadził zajęcia w obszarze edukacji emocjonalnej.
3
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w szkolym konkursie plastycznym "Tolerancja". Przedstawiamy piękne prace uczestników. Wyniki zostaną ogłoszone 1 grudnia 2023 r., na apelu z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.
XIII Światowy Konkurs Tabliczki Mnożenia
W dniu 17.11. 2023 r. klasa 3a i 3 c wzięły udział w XIII Światowym Konkursie Tabliczki Mnożenia. Uczniowie wykazali się świetną znajomością mnożenia i dzielenia. W ciągu minuty rozwiązali bezbłędnie egzamin online na Międzynarodowej Platformie. W klasie zorganizowane zostały zabawy sprawdzające tabliczkową wiedzę.
Wiele emocji wywołały egzaminy przeprowadzane przez Patrole Egzaminacyjne. Uczniowie-egzaminatorzy przepytywali swoich starszych kolegów i nauczycieli i dyrekcję szkoły z tabliczkowej wiedzy. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Była to wesoła i edukacyjna zabawa w szkole.
Zbiórka charytatywna na schronisko w Tychach
W naszej szkole właśnie zakończyła się kolejna zbiórka karmy i artykułów dla zwierząt ze schroniska w Tychach. Przez kilka tygodni udało nam się zebrać 42,5 kg karmy dla psów, 67,2 kg karmy dla kotów oraz mnóstwo innych dodatków, które na pewno przydadzą się zwierzętom, w tym między innymi 129 kocyków i ręczników, które zostaną wykorzystane na legowiska, ponadto smycze, żwirek, zabawki i smaczki. Zbiórka pokazała, że nie jest nam obojętny los porzuconych zwierząt. W trakcie trwania akcji odwiedziła nas dwukrotnie Pani Kasia z Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach. W październiku spotkała się z uczniami klas 4-8, a w listopadzie z uczniami klas 1-3. Opowiedziała o wielu ważnych sprawach. Między innymi dowiedzieliśmy się jak należy traktować zwierzęta, których nie znamy. Ponadto Pani Kasia przybliżyła nam sylwetki mieszkańców schroniska. Dzieci były bardzo zainteresowane rozmową, która wzbudzała w nich mnóstwo pozytywnych emocji. Zadawały wiele pytań, a niektóre z nich podzieliły się również informacją, że rodzicom udało się adoptować zwierzęta właśnie ze schroniska.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie w akcję charytatywną, za wszelkie przekazane dary, za wielkie serce i chęć niesienia pomocy potrzebującym zwierzętom.
5
Święto Niepodległości w świetlicy
Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym obchodzonym co roku 11 listopada. Jest ono ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. Aby przybliżyć to święto naszym świetliczakom, prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z podstawowymi symbolami narodowymi- flagą, godłem, hymnem. Przygotowały one różnymi technikami prace plastyczne. Chętne dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych sprzyjających koordynacji - ćwiczących równowagę ciała oraz celność- z wykorzystaniem równoważni, laski gimnastycznej, woreczków gimnastycznych, liny itp.
Święto Niepodległości
11 listopada - Święto Niepodległości. W naszej szkole odbyła się akademia przygotowana przez klasy 3a, 3c i 6c. Dziękujemy!
Dzień postaci z bajek
W minionym tygodniu świetliczaki zajmowały się tematyką ulubionych postaci z bajek – wyklejały je kolorową masą plastyczną na płytach, a następnie ozdabiały, malowały farbami na dużych kartonach. Powstały również małe obrazki w drewnianych ramkach. Chętne dzieci ulepiły z ciastoliny ciekawe figurki ze świata bajek. Świetlica była nad wyraz wesoła i kolorowa. Dzieci przebrały się w stroje ulubionych bohaterów bajek, którzy nie tylko bawią, ale również uczą i przekazują ważne prawdy życiowe. Chętni grali oraz bawili się na świeżym powietrzu korzystając z uroków jesieni i pięknej pogody.
6
Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem
W ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie całego kraju funkcjonuje 305 miejsc świadczenia pomocy. Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź punkt znajdujący się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Skorzystaj w Tychach z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji
Formy zapisów na porady:
- telefonicznie 32 776 30 31 w godzinach pracy urzędu
- email npp@umtychy.pl
- samodzielnie przez stronę np.ms.gov.pl
- osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy, al. Niepodległości 49
#10 sekund by zareagować!
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączy się do międzynarodowej Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży, której celem jest budowanie prawidłowych postaw wobec przemocy. Symbolem akcji trwającej od 1 do 19 listopada jest pomarańczowa wstążka – znak sprzeciwu wobec działań krzywdzących dzieci i młodzież. Hasłem przewodnim edycji 2023 jest #10sekund. Tegoroczna kampania ma przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak reagować na przemoc i co może zrobić każdy z nas w ciągu 10 sekund, żeby ją powstrzymać. Podczas podejmowanych działań będziemy mówić o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności oraz o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i osiągnięcia dobrostanu psychicznego.